Історія

На північному сході Чернігівської області на мальовничих берегах Десни розкинулось прекрасне місто Новгород-Сіверський.
Першу літописну згадку про місто зустрічаємо у “Повчанні Володимира Мономаха” (1078-1079). Проте, як доводять археологи, Новгород-Сіверський виник у кінці Х ст. Наприкінці ХІ ст. він став центром Новгород-Сіверського князівства, створеного згідно з рішенням Любецького з’їзду князів 1097 р.
Тут велося своє літописання, створювалися шедеври архітектури і декоративного мистецтва. За своїм значенням Новгород-Сіверський не поступався іншим стольним князівським градам, а місцева князівська династія відігравала помітну роль в політичному житті Київської Русі.
У 1620 р. Новгород-Сіверський першим серед міст Чернігівщини отримав Магдебурзьке право. На початку національно-визвольної війни під проводом Б. Хмельницького став сотенним містечком, у 1782 р. – центром Новгород-Сіверського намісництва, у 1796 р. – повітовим центром. У 1923-1925 рр. був центром Новгород-Сіверського округу.
В 1924 році на базі державних лісів і окремих урочищ, які належали приватним особам було створене Новгород-Сіверське лісництво. В 1929 році воно було перетворено в лісгосп, а в 1931 році в ліспромгосп.

В 1936 році на базі лісів Новгород-Сіверського ліспромгоспу створений лісгосп, який підпорядковувався Главлісохороні при СНК СРСР.
Наказом Київського територіального управління Главлісохорони від 31 січня 1940 року № 15 всі ліси місцевого значення були передані в єдиний державний фонд. В цьому році лісгосп був розділений на два лісгоспи: Новгород-Сіверський і Коропський.
Згідно розпорядження уповноваженого ЦККПбУ і РНК УРСР, у вересні 1943 року, полковника Топчія — організується Новгород-Сіверський лісгосп в межах, як він існував до німецької окупації, а саме:
1. Орліковське лісництво площею 8771 га;
2. Семенівське лісництво площею 4946 га;
3. Краснохутірське лісництво площею 5563 га;
4. Костобобрівське лісництво площею 8105 га;
5. Узруйське лісництво площею 6726 га;
6. Воробївське лісництво площею 3828 га;
7. Новгород-Сіверське лісництво площею 6407 га;
З 22 жовтня 1943 року згідно направлення Чернігівського обкому КпбУ і Новгород-Сіверського Райкому КпбУ директором лісгоспу призначено Кожуха В.А. Розпочинається робота по відновленню штату працівників лісгоспу.
В цьому ж році відновив свою роботу Хімлісгосп, який займався заготівлею живиці та осмолу.


Від 2 березня 1944 року наказом Київського Управління Лісоохорони призначається на посаду директора Н-Сіверського лісгоспу повернувшийся із евакуації колишній директор Слюнько М.М.
Тяжкими були перші післявоєнні роки. Зруйноване війною господарство вимагало великих зусиль для його відбудови. Працівники лісництв успішно справлялися з доведеними до них завданнями.
Згідно наказу № К-114 від 31 травня 1950 року Чернігівського управління лісового господарства Комар призначається керівником Новгород-Сіверського лісгоспу.
Але зруйноване війною господарство вимагало для його відбудови все більше деревини і продукції з неї. В зв`язку із збільшенням виконання товарообігу відкривається дві додаткові торгівельних точки в Краснохутірському та Костобобрівському лісництві.
З кінця 1952 року на посаду директора Новгород-Сіверського лісгоспу призначений Добичин Д.Д. За цей період успішно здійснювалося виконання доведених завдань.
Від 20 лютого 1956 року призначається Красницький П. директором Новгород-Сіверського лісгоспу.

З кінця квітня 1959 року на посаду директора призначається Синявський А.К.
Згідно постанови РМ УРСР від 16 березня 1960 року № 363 і постанови Чернігівського облвиконкому від 26 березня 1960 року № 209, до складу Новгород-Сіверського лісгоспу були прийняті землі від колгоспів загальною площею 3428 га. В цьому ж році згідно наказу по Головному управлінню лісового господарства і лісозаготівель при РМ УРСР від 5 вересня № 265 Новгород-Сіверський лісгосп був розділений на два: Новгород-Сіверський та Семенівський.
В 1961 році згідно рішення Чернігівської обласної ради від 16 травня № 404-Б і наказу Головного управління лісового господарства і заготівель при РМ УРСР від 1 вересня № 255 до складу Новгород-Сіверського лісгоспу були включені Лизунівське і Володимирівське відділення підсобного господарства.
Розпочата робота по будівництву:
– контор лісництв (Кіровської, Лосківської та Володимирівської);
– цеху переробки в с. Лоска;
– житлових будинків по лісництвах та в місті Новгород-Сіверський.

З 10 вересня 1973 року на посаду директора Новгород-Сіверського лісгоспу призначений Райчинець Й.М.
В 1980 році завершена робота по будівництву нижнього складу з підїздною колією в місті Новгород-Сіверський. В 1981 році добудована нова контора лісгопу та збудовані житлові будинки для працівників в місті Новгород-Сіверський.
З 28.05.1984 року посаду директора Новгород-Сіверського лісгоспу обіймав Сивуха Ф.М. Саме в цьому році було збудовано цех переробки деревини на території нижнього складу.
В 1987 році директором Новгород-Сіверського лісгоспу призначається Грицик М.І. Розпочата робота по будівництву нових контор Краснохутірського та Узруївського лісництв. Будуєтья новий гараж для автомобілів.
На основі наказу Міністерства лісового господарства України від 31.10.1991 року № 133 “Про організаційну структуру управління лісовим господарством України” Новгород-Сіверський лісгосп перейменовано в держлісгосп.
З 9 березня 1993 року посаду директора Новгород-Сіверського держлісгопу обіймає Засько М.М. Лісгосп веде повний комплекс лісокультурних, лісогосподарських та лісозаготівельних робіт. Проводиться робота по капітальному ремонту частини лісництв.
За стабільну роботу підприємства, збереження та відтворення лісових багатств Засько М.М. Указом Президента України присвоєно Почесне звання “Заслужений лісівник України”, нагороджений відомчими заохочувальними відзнаками Державного комітету лісового господарства України: нагрудними знаками “За бездоганну службу в державній лісовій охороні за 10,20,30 років” та “Відмінник лісового господарства України”, Почесною грамотою Державного комітету лісового господарства України”.
В кінці 2018 року директором Новгород-Сіверського лісгоспу призначається Сезоненко С.А. З квітня 2020 року підприємство очолює Заєць Сергій Михайлович.В даний час господарська діяльність лісгоспу спрямована на збереження, раціональне використання та вирощування високопродуктивних насаджень, забезпечення народного господарства та населення деревиною, використання всіх інших корисних властивостей лісу, створення умов для рекреації та найбільш повної реалізації природозахисних фунцій лісу.